Józef Zając SENATOR RP

Aktualności

W 146 rocznicę uruchomienia linii kolejowej z Warszawy do Kowla przez Chełm.
17 sierpnia 2023

W 146 rocznicę uruchomienia linii kolejowej z Warszawy do Kowla przez Chełm pamiętamy o chełmskich kolejarzach i chełmskiej kolei

Otwarcie linii kolejowej prowadzącej przez nasze miasto miało miejsce w środę, 17sierpnia 1877 r., natomiast oficjalne, urzędowe otwarcie odbyło się kilka dni później – 30 sierpnia tego samego roku. „Gazeta Lubelska” z tego okresu tak opisywała znaczenie tego wydarzenia: „… to największa arteria komunikacyjna, to droga ze wschodu na zachód, największy łącznik Morza Czarnego z Bałtykiem. W dziejach prowincji naszej otwarcie drogi żelaznej epokę stanowi”.

Chełmska kolej zawsze odgrywała ważną rolę w dziejach Chełma i w znaczący sposób przyczyniała się do rozwoju miasta.

W listopadzie 1918 r., w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, z uwagi na znaczenie strategiczne stacji kolejowej w Chełmie, grupa polskich kolejarzy z Lublina, licząca 15 drużyn parowozowych, oraz rzemieślników i urzędników przejęła kontrolę nad chełmską stacją i parowozownią. Umożliwiło to kontrolowanie wszystkich transportów wojskowych i rozbrajanie wojsk austriackich.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego chełmski węzeł kolejowy był największym zakładem pracy w mieście, zatrudniającym około1000 pracowników. W latach 70-tych XX w. linia kolejowa Warszawa – Dorohusk, przechodząca przez Chełm, należała do najbardziej obciążonych tras w kraju.

W 1976 r. Polskie Koleje Państwowe przewiozły nią 8 mln ton ładunków, zaś rejon przeładunkowy Chełm – Dorohusk obsłużył łącznie 3,7 mln ton ładunków. Duże znaczenie dla funkcjonowania kolei w Chełmie miała elektryfikacja linii kolejowej z Lublina do Chełma, przeprowadzona 6 grudnia 1983 r.

W pierwszych latach transformacji politycznej i gospodarczej w Polsce (po 1989 r.) koleje doświadczyły kryzysu, który dotknął również Chełm. Obecnie Stacja Chełm posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą – 3, Bydgoszczą i Toruniem – 1, Kijowem(Ukraina) – 3, Lublinem – ok. 15 oraz sezonowe (w okresie wakacji) z Włodawą – 2.W 146. rocznicę uruchomienia linii kolejowej z Warszawy do Kowla przez Chełm, serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom chełmskich kolei za ich nieustanny wkład w rozwój transportu i zaangażowanie w utrzymanie tej ważnej arterii komunikacyjnej.

Niech praca przyniesie wam wiele satysfakcji i zaowocuje dalszymi, wyjątkowymi osiągnięciami na rzecz naszej społeczności oraz kolejnictwa.