Józef Zając SENATOR RP

Aktualności

Tam, gdzie kwitną kasztany.
15 lipca 2022
Senator podpisuje swoją autorską książkę.

Spotkanie autorskie z senatorem RP prof. dr hab. Józefem Zającem, które odbyło się w minioną środę w bibliotece PANS w Chełmie zgromadziło wielu zacnych gości.

Prof. Józef Zając w swoim dorobku naukowym ma ponad 130 prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest również autorem podręcznika poświęconego nawigacji i frazeologii lotniczej.

Tym razem jest autorem zupełnie innej książki, bardzo osobistej, biograficznej. W niezwykle ciekawy sposób opisuje historię kilku pokoleń na tle różnych wydarzeń historycznych. Barwnie opisuje własne odczucia i wrażenia z lat dziecięcych i młodzieńczych, a jednocześnie kreśli obraz zachowań osób ze swojego otoczenia, dzieci, młodzieży i dorosłych.

Książka „Tam, gdzie kwitną kasztany” ukazuje dzieje rodzin Suchorów, Zająców oraz Maciejewskich, których koleje losu wyznaczają ważne wydarzenia historyczne. Dużo miejsca autor poświeca rodzinnej miejscowości i swojej rodowej posiadłości na Górce.

Jak podkreśla prof. Józef Zając kasztany, które pojawiły się w tytule książki nie są przypadkowe. To niezwykle majestatyczne drzewa, które rosną w miejscach bliskich jego sercu , nie tylko łączą przeszłość i teraźniejszość, ale symbolizują również szczęśćie, pomyślnośc oraz dobrobyt.

Snując opowieści o minionych czasach, o przodkach i relacjach, jakie łączyły poszczególnych członków rodziny, autor skupia się też na przeżyciach towarzyszących bohaterom w różnych sytuacjach życiowych. Opisuje rodzinne anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz miejscowe legendy i opowieści tworzące lokalny koloryt.

Prof. Józef Zając podczas spotkania autorskiego zapowiedział, że będzie kontynuował swoje wspomnienia i być może w przyszłym roku wyda kolejną książkę.

Tekst: Jolanta Masiewicz – chelm.naszemiasto.pl