Józef Zając SENATOR RP

Aktualności

Prace w komisjach senackich
29 maja 2020

Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą na posiedzeniu 27 maja br. zapoznała się z  informacją Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka na temat finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 r.

Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji Kazimierz Michał Ujazdowski na początku zaapelował do senatorów, by w dyskusji nie wracali do kwestii przekazania pieniędzy przeznaczonych na opiekę nad Polonią z Senatu do rządu i ministerstw, tylko skoncentrowali się na tym, jak w nowych warunkach efektywnie wydawać pieniądze na ten cel. „Rząd zdecydował się na tę operację, to powinien przyjąć odpowiedzialność, ale nie należy wracać do przeszłości, bo to nie jest twórcze” – podkreślił senator Ujazdowski.

Minister Dziedziczak poinformował, że od 6 marca wpłynęło 211 ofert. Z tych ofert 20% zostało już ocenionych formalnie i merytorycznie i pieniądze w kwocie 11,5 mln zł. są przekazywane beneficjentom

Pełnomocnik rządu ds. Polonii  poinformował, że po przesunięciu pieniędzy z Kancelarii Senatu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i 4 resortów  na mocy ustawy budżetowej  do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafiło 59,2 mln zł. W związku z koniecznością zapewnienia funkcjonowania organizacji i instytucji polonijnych podjęta została w tym roku decyzja o uproszczonym trybie ubiegania się o środki na pomoc Polonii z pominięciem konkursu ofert. Minister podkreślił, że w kolejnych latach przeprowadzony zostanie konkurs ofert.

Minister poinformował też, że w pierwszym rzędzie zadbano o media polonijne i polskie poza granicami, z uwagi na ich kulturotwórczą, integrującą rolę i podtrzymywanie polskiej tożsamości narodowej, a także funkcje, które pełni radio, media internetowe w czasach epidemii. Zapewniono ciągłość ich działania.

 

Pytany przez senatorów do kiedy mogą być składane wnioski o dotacje polonijne odpowiedział, że oferty mogą być składane do czasu wyczerpania środków. „Obecnie w opracowaniu jest 115 ofert i cały czas podpisywane są umowy” – poinformował.

 

Senatorowie pytali też, czy w związku z epidemią ograniczone zostaną środki na polonijną pomoc. W ocenie ministra środki mogą być zmniejszone o ok. 10 proc. Ale jego zdaniem organizacje polonijne nie odczują tej redukcji, gdyż, z uwagi na epidemię, nie zostaną m.in. zorganizowane kolonie dla dzieci polskich z zagranicy, nie odbędzie się wiele wydarzeń, kongresów, spotkań, festiwali. Dodał, że część tych pieniędzy zostanie wykorzystana na pomoc charytatywną, część zapewne na edukację za pośrednictwem internetu. 

Źródło: senat.gov.pl. fot.Kancelaria Senatu